czwartek, 10 października 2019

Wystawa fotografii Pawła Matyka – Cmentarz na Piaskach w Miechocinie

W Tarnobrzeskim Domu Kultury otwarto wystawę fotografii Pawła Matyka – Cmentarz na Piaskach w Miechocinie. Wystawę stanowi kolekcja 25 fotografii przedstawiających widoki XVIII-wiecznego (nieczynnego już) cmentarza – wiosną, latem, jesienią, zimą (plany ogólne, groby, krzyże, figurki, detale). Fotografie zostały zrobione w latach 2018–2019.
Cmentarz na Piaskach jest najstarszą nekropolią na terenie dzisiejszego miasta Tarnobrzega w dzielnicy Miechocin, założoną w latach 1784–1786, na terenie darowanym przez Jana Feliksa Tarnowskiego. W 1881 roku dokupiono część gruntów, przylegających od strony zachodniej cmentarza i otoczono cały cmentarz murem. W czasie I wojny światowej armia rosyjska urządziła na terenie cmentarza okopy i strzelnicę. Nekropolia została oficjalnie zamknięta 31 marca 1962 roku.
W 1881 roku na terenie cmentarza wzniesiono neogotycką kaplicę Archanioła Gabriela (obecnie Świętego Krzyża). Do dnia dzisiejszego na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt nagrobków.
Paweł Matyka (ur. 25 maja 1961 w Tarnobrzegu) – polski artysta fotograf, uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP). Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Członek Zarządu Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Mieszka i pracuje w Tarnobrzegu. Jest absolwentem tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych; indywidualnych (m.in. objętych patronatem Fotoklubu RP), zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych (m.in.) pod patronatem FIAP, zdobywając wiele akceptacji, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. Prace Pawła Matyki były prezentowane w wielu krajach Europy i Azji (m.in. w Anglii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, we Francji, Holandii, Irlandii, Jugosławii, Katarze, Polsce, Serbii, Słowenii, Ukrainie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Wielokrotnie publikował swoje fotografie (m.in.) w prasie specjalistycznej: „Fotografia", „Foto", „Foto Kurier", „Foto Akt", „Fotografia Cyfrowa", „Foto Pozytyw", „Biuletyn Fotograficzny", „PSA Journal", „Réponses Photo".
Od 1998 fotografuje znane osoby – aktorki i aktorów filmowych i teatralnych, uczestniczących w corocznej imprezie – Dramie Teatralnej w Tarnobrzegu, czego pokłosiem jest wydany w 2014 album fotograficzny „Twarze Dramy w obiektywie Pawła Matyki" oraz wystawa autorska „Portret w teatralnym kadrze" z 2012. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia w technice malowania światłem oraz fotografia aktu.
Rokrocznie z powodzeniem prezentuje swoje fotografie na ekspozycjach Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych i Międzynarodowego Niekonwencjonalnego Konkursu Fotograficznego Foto Odlot – w galerii WDK w Rzeszowie. W latach 2010–2012 był członkiem jury w Międzynarodowych Igrzyskach Fotograficznych Fotoigrzyska, organizowanych przez Bałtyckie Towarzystwo Fotograficzne. W 2014 był członkiem jury w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Przydrożny znak wiary". Jest autorem zdjęć do albumów fotograficznych „Fotografia w retrospektywie" (2011) i „Twarze Dramy w obiektywie Pawła Matyki" (2014) oraz współautorem zdjęć do albumu „Barbórkowa Drama Teatralna (1998–2007). Jest uczestnikiem (prowadzącym) wielu spotkań, warsztatów fotograficznych.
W 2010 roku został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców (legitymacja nr 261). W 2011 decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP, otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika (dyplom nr 261). W 2013 roku został uhonorowany tytułem Artiste FIAP (AFIAP), nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. W 2013 otrzymał List Gratulacyjny Prezydenta Miasta Tarnobrzega.
Prace Pawła Matyki zaprezentowano w Almanachu (1995–2017), wydanym przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, w 2017 roku. W 2018 został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej" – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1918–2018). W 2019 nominowany przez Kapitułę Redakcyjną Echa Dnia do tytułu Człowieka Roku 2018 – laureat 3 miejsca w kategorii Kultura.
Patronat: Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawa czynna w dniach: 29.10.2019. – 26.11.2019.
Wernisaż wystawy – 09.11.2019. o godz. 17:00.
Tarnobrzeski Dom Kultury
ul. Słowackiego 2
39-400 Tarnobrzeg
(źródło: Wikipedia)
@Katalog