sobota, 16 września 2023

Wystawa fotografii Tamary Pieńko – VII Symfonia. Dźwięki miłości

16 września 2023 w galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury otwarto (m.in.) wystawę fotografii Tamary Pieńko – VII Symfonia. Dźwięki miłości. Ekspozycja jest prezentowana w ramach festiwalu Satyrblues.
„VII Symfonia. Dźwięki miłości Tamary Pieńko to projekt całkowicie poświęcony miłości. Tadeusz Rolke zaprosił fotografkę w niezwykłą podróż, pozwalając jej być świadkiem najdelikatniejszej sfery jego jestestwa, Stała się ona powiernikiem jego miłosnych wspomnień i choć bohater projektu nie wskazuje adresatki swoich uczuć, to poprzez napisane poematy definiuje swój stan. Ów stan jest swoistym fenomenem wielkiego artysty. Odsłania jego wrażliwość, filozoficzne rozważania, opierające się o doświadczenia z dalekiej przeszłości, które konfrontuje z tymi teraźniejszymi. Inspiracją dla powstałego cyklu fotograficznego były poematy autorstwa mistrza, wzbogacone o osobiste rozmowy z autorką zdjęć, jak i projekt Beatrycze, który powstał czterdzieści lat temu i jest jednym z ważniejszych dzieł Tadeusza Rolke. Zdjęcia w sposób wymowny przedstawiają emocje jakie towarzyszą owym wspomnieniom, a wykorzystane jako tła przestrzenie są metaforą dla skrywanych emocji bezbrzeżnej tajemnicy miłości”.
Tamara Pieńko (ur. 20 sierpnia 1977 we Wrocławiu) – polska artystka, fotografka, portrecistka, z tytułem licencjata fotograficznego Instytutu Fotografii Kreatywnej w Krakowie, magister ekonomii. Członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wydawczyni i założycielka Fundacji S he for Art, wspierającej działalność artystyczną oraz edukacyjną. W 2006 roku uzyskała tytuł licencjata fotograficznego Instytutu Fotografii Kreatywnej w Krakowie. Autorka projektów fotograficznych o charakterze społecznym i edukacyjnym – (m.in.) „Droga do szczęścia” (pokłosie współpracy z radiem Chilli Zet), „Matka i córka”, „Morsy”, „Portrety”, „Szczęśliwi”. Prace artystki to ekspozycja tematów dotykających egzystencji w jej prawdziwym, ludzkim wymiarze. W ostatnich latach stworzyła projekty autorskie takie jak cykl fotografii „Kolekcjonerzy”, który pokazuje ludzi z pasją oraz „Rodzina” – to historia młodego małżeństwa żyjącego poza miastem. „Wdzięczność” to ostatni zrealizowany projekt artystki, w którym fotografia odegrała funkcję swoistego narzędzia do eksploracji emocji związanych z doświadczeniem i konfrontacją z nagością. Projekt „Wdzięczność” jest owocem współpracy z dr Alicją Długołęcką. „Iberia” to materiał zrealizowany w Hiszpanii a motywacją do powstania tego cyklu była niedokończona książka polskiego podróżnika Olgierda Budrewicza. 
Portrecistka wielu polskich osobistości w tym ze świata kultury i sztuki – filmowych i teatralnych, muzyki, sportu i sceny politycznej. Jej prace były prezentowane w najpopularniejszych magazynach na polskim rynku czasopism (m.in.) „Press”, „Twój Styl”, „Newsweek”, „Wysokie Obcasy”, „Wysokie Obcasy Eksta”, „Logo”, „Pani”, „Uroda i życie”, "Gala”, „Aktywni”, „Kikimora”. Jest fotografem komercyjnym, pracującym dla agencji reklamowych w kraju i zagranicą. Inicjatorka warsztatów propagujących wiedzę z dziedziny fotografii. Współautorka psychoedukacyjnych zajęć warsztatowych dla kobiet, których motywem przewodnim jest odkrywanie wdzięczności do własnego ciała. Warsztaty kobiet są inspirowane projektem o tym samym tytule „Wdzięczność”. Jej fotografie były prezentowane w formie wystaw autorskich. 
W 2018 roku pojawiła się pierwsza publikacja książkowa artystki pt. „Wdzięczność”, której współautorką jest Alicja Długołęcka. Publikacja została wyróżniona Nagrodą Honorową w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2018.
Tarnobrzeski Dom Kultury
ul. Słowackiego 2
39-400 Tarnobrzeg
(tekst: Katalog Satyrblues 2023, Wikipedia)

Foto: Paweł Matyka
Foto: Paweł Matyka