piątek, 26 stycznia 2024

Wystawa fotografii – U uzdrowiciela dusz – w obiektywie Bogdana Myśliwca

W Galerii Okno Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu otwarto wystawę fotografii – U uzdrowiciela dusz – w obiektywie Bogdana Myśliwca. 
„Grób cadyka w Leżajsku jest dla Żydów jednym z najświętszych miejsc. Elimelech Weissblum był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał, filozof oraz najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu, czyli buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie. Głosił on, że Bogu można służyć nie tylko przez wypełnianie prawa i modlitwę, ale także przez codzienne obowiązki. 
Leżajsk zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską, po II wojnie światowej należał do głównych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha odżyła ponownie w latach 70. XX wieku. Żydzi przybywający do Leżajska wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Dlatego żarliwie się do niego modlą, a swoje prośby zapisują na karteczkach zwanych kwitele i składają przy jego grobie. W marcu 2018 (w 232 rocznicę śmierci cadyka) do Leżajska przybyło ok. 10 tys. chasydów z całego świata”.
Bogdan Myśliwiec (ur. 11 października 1950) – polski fotograf, fotoreporter dzienników „Echo Dnia” i „Super Nowości”. Autor wystaw fotograficznych o tematyce społecznej, kulturalnej oraz przyrodniczej. Członek Amatorskiego Klubu Fotograficzno-Filmowego „Peryskop”. Członek Zarządu Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego. 
Jest absolwentem Akademii Fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki (1984). Jest dokumentalistą najważniejszych wydarzeń sportowych, kulturalnych i religijnych w regionie. Jest członkiem Zarządu Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego, autorem i współautorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uczestniczył z powodzeniem w konkursach fotograficznych (m.in. zajął III miejsce w X Biennale Krajobrazu Polskiego, I miejsce w II Konfrontacjach Fotograficznych Polski Południowo-Wschodniej, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym w Szolnoku na Węgrzech, I miejsce w Konkursie Fotograficznym „Wisła”, III miejsce w internetowym konkursie portalu „Świat Obrazu”, pod hasłem „Chwila, której nie zapomnę”).
W latach 1970–1974 był członkiem Amatorskiego Klubu Fotograficzno-Filmowego „Peryskop”. W 2004 został członkiem Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym od 2008 pełni funkcję sekretarza w Zarządzie TTF. W 2009 roku zdobył II nagrodę w Konkursie Fotografii Prasowej WBK Press Foto w kategorii „Przyroda i środowisko naturalne – zdjęcie pojedyncze”. W 2019 roku został uhonorowany tytułem Zasłużony Tarnobrzeżanin.
Wystawa czynna w dniach 26 stycznia 2024 – 28 lutego 2024
Galeria Okno
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka
ul. Szeroka 13
39-400 Tarnobrzeg
(źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu, Wikipedia)