czwartek, 22 sierpnia 2024

Wystawa – Wujek 1981 w obiektywie Marka Janickiego

Od 4 września w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu można obejrzeć wystawę fotografii – Wujek 1981 w obiektywie Marka Janickiego. Tych kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez naocznego świadka wydarzeń to emocjonalny zapis, realny ślad i lustro pamięci. Dzięki nim jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski, jakim była pacyfikacja katowickiej kopalni Wujek, staje się bliższe, bardziej namacalne. Marek Janicki, dziewiętnastoletni wówczas chłopak – 16 grudnia 1981 roku przypadkowo znalazł się w pobliżu tych tragicznych wydarzeń. Jechał autobusem, który został zatrzymany. Mając przy sobie aparat fotograficzny, przełamując strach – robił zdjęcia, które obiegły Polskę i świat. Po wywołaniu odbitki rozeszły się w tzw. drugim obiegu. Pokazują akcję jednostki Milicji Obywatelskiej i ZOMO wsparte przez wojsko, rannych górników oraz czołgi na ulicach miasta. Jego fotografie funkcjonowały anonimowo. Były tzw. cegiełkami. Za pieniądze pochodzące z ich sprzedaży organizowano pomoc ofiarom stanu wojennego. Do Tarnobrzega ekspozycja trafiła dzięki usilnym staraniom pani Magdaleny Pelc – siostry Zbigniewa Wilka pochodzącego z Dzierdziówki koło Stalowej Woli – jednego z dziewięciu zastrzelonych górników. Oprócz zdjęć z wydarzeń grudnia 81 będzie można także zobaczyć (jakże wymowne w ich kontekście, dopełniające historię ludzi i miejsca) fotografie z początku 2024 roku, dokumentujące powolną śmierć kopalni – zrobione przez Marka Janickiego po tym, gdy dowiedział się o wygaszaniu kopalni Wujek. Wystawa zakończy się 20 września 2024 o godz. 18:00 – spotkaniem z autorem zdjęć, na którym obecni będą także przywódcy strajku oraz biorący w nim udział górnicy.
Marek Janicki (ur. 1962 w Siemianowicach Śląskich) – fotograf amator. W 1974 przeprowadził się do Katowic, gdzie rodzice w dzielnicy Stara Ligota dostali mieszkanie. Ukończył Technikum Elektryczne w Katowicach. 16 grudnia 1981 był świadkiem pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. Przez przypadek miał przy sobie aparat fotograficzny, którym zrobił serię zdjęć dokumentujących to wydarzenie. Jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Towarzystwa Fotograficznego Pozytyw w Katowicach. Zdjęcia z pacyfikacji kopalni Wujek znajdują się (m.in.) w Muzeum Fotografii w Krakowie, Ośrodku Karta, agencji Fotonowa, Polskiej Agencji Prasowej. Eksponowane na wystawach stałych w Centrum Wolności i Solidarności przy Kopalni Wujek oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wystawa czynna w dniach 4 września 2024 – 20 września 2024
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka
ul. Szeroka 13
39-400 Tarnobrzeg
(źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, Muzeum Fotografii w Krakowie, Fundacja Ośrodka KARTA)

wtorek, 20 sierpnia 2024

Wystaw fotografii Leszka Mądzika – Cisza

Do końca września w Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu można obejrzeć plenerową wystawę fotografii Leszka Mądzika – Cisza.
Leszek Józef Mądzik (ur. 5 lutego 1945 w Bartoszowinach) – polski scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych (2010). Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach (jest honorowym obywatelem Kielc). Bez powodzenia próbował dostać się do Akademii Sztuk Pięknych (trzykrotnie). Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – filii warszawskiej Akademii Teatralnej. W 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie po roku zaczął wystawiać przedstawienia (pierwszym była oparta na scenariuszu Mądzika sztuka Ecce Homo wystawiona 24 marca 1970 roku).
W przedstawieniach Mądzika dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni według twórcy światło. Jego interpretacjom towarzyszy także warstwa dźwiękowa, nie ma natomiast słowa. Sztuki prezentowane na deskach Sceny Plastycznej KUL prezentują filozoficzną refleksję o życiu i przemijaniu. Ta refleksja bardzo często bierze się z konkretnych przeżyć artysty. Źródłem inspiracji dla Mądzika są (m.in.) przemyślenia świętego Jana od Krzyża i świętej Teresy z Ávili. Fascynuje go dorobek Leonarda da Vinci i artystów współczesnych – Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego.
Leszek Mądzik współpracował m.in. z Ireną Byrską, Mieczysławem Kotlarczykiem, Jerzym Zawieyskim, czy Teatrem Gong 2. Tworzył także w teatrach dramatycznych w Lublinie (Teatr im. Juliusza Osterwy), Łodzi i Warszawie (Teatr Studio) oraz z Teatrem Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „A touch of passing. Leszek Mądzik” (2003) w reżyserii Doroty Nowakowskiej, gdzie opowiada o swojej wizji sztuki. Obecnie współpracuje z wieloma uczelniami teatralnymi w Polsce i na świecie, jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1997 roku wyreżyserował swoją własną sztukę Pętanie na potrzeby Teatru Telewizji. Był tam też autorem scenariusza i scenografii. Od 2006 roku stale publikuje na łamach kwartalnika literackiego „Akcent” – felietony, które zostały zebrane w książce Obrazy bez tytułu (Lublin 2012).
Wernisaż – 18 sierpnia 2024 o godz. 17:00
Wystawa czynna w dniach 18 sierpnia 2024 – 30 września 2024
Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu
ul. Sandomierska 27
39-400 Tarnobrzeg
(źródło: Wikipedia)

Foto: Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu

poniedziałek, 19 sierpnia 2024

Światowy Dzień Fotografii

19 sierpnia 1839 Louis Jacques Mandé Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane metodą dagerotypii. Dzień ten uznaje się za datę narodzin fotografii.

Foto: Paweł Matyka

wtorek, 13 sierpnia 2024

Międzynarodowy Konkurs Fotografii „Akt w małym formacie 2024”

Paweł Matyka znalazł się gronie fotografów, którzy przedstawią swoje fotografie na wystawie (pokonkursowej) Międzynarodowego Konkursu Fotografii „Akt w małym formacie 2024”.
„Intencją konkursu jest przedstawienie piękna ludzkiego ciała w fotografiach, które powinny absorbować kształtem, formą, kompozycją, nastrojem, ukazywać piękno kobiecego i męskiego ciała, piękno modeli i modelek”.
Otwarcie wystawy – 20 września 2024 o godz. 18:00
Świdnicki Ośrodek Kultury
Rynek 43
58-100 Świdnica