wtorek, 20 sierpnia 2024

Wystaw fotografii Leszka Mądzika – Cisza

Do końca września w Muzeum – Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu można obejrzeć plenerową wystawę fotografii Leszka Mądzika – Cisza.
Leszek Józef Mądzik (ur. 5 lutego 1945 w Bartoszowinach) – polski scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych (2010). Ukończył Liceum Plastyczne w Kielcach (jest honorowym obywatelem Kielc). Bez powodzenia próbował dostać się do Akademii Sztuk Pięknych (trzykrotnie). Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – filii warszawskiej Akademii Teatralnej. W 1969 roku założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie po roku zaczął wystawiać przedstawienia (pierwszym była oparta na scenariuszu Mądzika sztuka Ecce Homo wystawiona 24 marca 1970 roku).
W przedstawieniach Mądzika dominuje ruch, obraz, a nadrzędną rolę pełni według twórcy światło. Jego interpretacjom towarzyszy także warstwa dźwiękowa, nie ma natomiast słowa. Sztuki prezentowane na deskach Sceny Plastycznej KUL prezentują filozoficzną refleksję o życiu i przemijaniu. Ta refleksja bardzo często bierze się z konkretnych przeżyć artysty. Źródłem inspiracji dla Mądzika są (m.in.) przemyślenia świętego Jana od Krzyża i świętej Teresy z Ávili. Fascynuje go dorobek Leonarda da Vinci i artystów współczesnych – Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego.
Leszek Mądzik współpracował m.in. z Ireną Byrską, Mieczysławem Kotlarczykiem, Jerzym Zawieyskim, czy Teatrem Gong 2. Tworzył także w teatrach dramatycznych w Lublinie (Teatr im. Juliusza Osterwy), Łodzi i Warszawie (Teatr Studio) oraz z Teatrem Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Jest bohaterem filmu dokumentalnego „A touch of passing. Leszek Mądzik” (2003) w reżyserii Doroty Nowakowskiej, gdzie opowiada o swojej wizji sztuki. Obecnie współpracuje z wieloma uczelniami teatralnymi w Polsce i na świecie, jest wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 1997 roku wyreżyserował swoją własną sztukę Pętanie na potrzeby Teatru Telewizji. Był tam też autorem scenariusza i scenografii. Od 2006 roku stale publikuje na łamach kwartalnika literackiego „Akcent” – felietony, które zostały zebrane w książce Obrazy bez tytułu (Lublin 2012).
Wernisaż – 18 sierpnia 2024 o godz. 17:00
Wystawa czynna w dniach 18 sierpnia 2024 – 30 września 2024
Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu
ul. Sandomierska 27
39-400 Tarnobrzeg
(źródło: Wikipedia)

Foto: Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu